Jeśli dokładnie przyjrzeć się własnej skórze – od palców stóp po czubek głowy – z pewnością każdy znalazłby podstawy do wizyty u dermatologa. Są objawy chorobowe, które uznaje się za oczywiste wskazania do konsultacji dermatologicznej.
Kiedy do dermatologa?
Do symptomów, z jakimi trzeba zgłosić się do specjalisty, należą znamiona barwnikowe i guzki skórne – wiele mówi się o nich latem i po sezonie wakacyjnym z powodu ryzyka rozwoju komórek rakowych, w tym czerniaka. Lekarz powinien też ocenić zmiany skórne, które są widoczne na twarzy, dłoniach czy owłosionej skórze głowy.
Mogą one być spowodowane przez wiele chorób:
- łuszczycę (są badania potwierdzające, iż choroba ta obniża jakość życia w takim samym stopniu jak nowotwór),
- toczeń,
- zapalenie skórno-mięśniowe,
- atopowe zapalenie skóry,
- ciężki trądzik zwykły i różowaty,
- łysienie i wiele innych.
Kolejnym powodem wizyt u dermatologa są rozległe choroby skóry (kiedy zmiany chorobowe obejmują 90% powierzchni skóry mamy do czynienia z erytrodermią). Rozległość zmian powoduje przerażenie pacjentów, którzy zdecydowanie kierują się do lekarza.
Tym bardziej, że gdy choroba zajmuje znaczną część skóry, pojawia się też gorączka, złe samopoczucie, zaburzenia elektrolitowe i wiele innych problemów zdrowotnych.
Równie zdecydowanie pacjenci reagują na dermatozy, którym towarzyszy świąd (np. choroby alergiczne, liszaj płaski, przyłuszczyce czy wspomniana już łuszczyca i inne) lub ból (owrzodzenia podudzi, pyoderma gangrenosum i inne), co utrudnia lub wręcz uniemożliwia codzienne funkcjonowanie.
Do lekarza sprowadzą też choroby infekcyjne, takie jak róża, czyraki bądź liszajec zakaźny – pojawiają się one nagle i groźnie wyglądają, a czasem przebiegają z gorączką i złym samopoczuciem.
Kiedy do dermatologa, a kiedy iść do kosmetyczki?
Pomoc medyczna okazuje się jednak niezbędna nie tylko w przypadku chorób skóry. Niezwykle trudna w pielęgnowaniu jest cera wrażliwa. Ten typ skóry objawia się często poprzez zaczerwienienia, suchość, złuszczanie, a nawet obrzęki.
O części objawów wiedzą tylko pacjentki – czują pieczenie, mrowienie, kłucia. Wówczas pierwsze kroki najlepiej skierować do wykwalifikowanego kosmetologa lub kosmetyczki, którzy pomogą nie tylko ograniczyć dolegliwości, stosując odpowiednie zabiegi, ale nauczą także doboru kosmetyków, minimalizujących ich występowanie. Więcej przeczytasz w artykule o cerze wrażliwej.
Oczywiście rad specjalisty warto zasięgnąć w przypadku każdego typu skóry, gdyż nieprawidłowa pielęgnacja zawsze może wywołać niepożądane skutki. Przykładem może być stosowanie przez bardzo młode osoby preparatów silnie nawilżających, szczególnie tych do cery dojrzałej, co może prowadzić do zapalenia okołoustnego czy też okołoocznego, czego objawem są grudki i krostki wokół ust lub oczu.
Wówczas niezbędne jest zastosowanie leczenia podobnego jak w trądziku różowatym. To pokazuje, jak ważna jest właściwa pielęgnacja, a w przypadku wystąpienia objawów chorobowych – współpraca dermatologa (leki są na receptę) i kosmetologa.
Współpraca dermatologa i kosmetologa przy trądziku
Jest ona wskazana także w wielu dermatozach – np. w trądziku, choć nie w każdej jego odmianie. Trądzik zaskórnikowy jak najbardziej jest wskazaniem do zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Szczególnie, że samo leczenie dermatologiczne bez zabiegów może nie przynieść efektu, tak wyczekiwanego przez niecierpliwego młodego pacjenta.
Wiadomo też, że niewłaściwa pielęgnacja skóry z trądzikiem zwykłym lub różowatym może zrujnować wysiłki dermatologa, który nie poinformował pacjenta, jak dbać o skórę (oprócz stosowania zaordynowanych leków).
A że nie każdy dermatolog poświęca na to czas – pomoc kosmetologa jest często konieczna. Nie dotyczy to jednak trądziku ropowiczego, którym, ze względu na ciężki przebieg choroby wynikający z opóźnienia wdrożenia leczenia, musi zająć się wyłącznie dermatolog. Podobnie w przypadku, gdy pacjent leczony jest izotretinoiną, która wyklucza zabiegi estetyczne i kosmetyczne zarówno w trakcie, jak i kilka miesięcy po zakończeniu kuracji.
Przeczytaj artykuł: Czy zdrowe jedzenie może wywołać trądzik?
Zabiegi odmładzające – do kogo iść po pomoc?
Innym zagadnieniem jest pielęgnacja skóry niesprawiającej problemów, a po prostu starzejącej się. Czasem jedynym sposobem wyraźnego poprawienia jej kondycji są zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Tu sprawdzi się zarówno dermatolog o takiej specjalizacji, jak i kosmetolog.
Pamiętać jednak należy, że zakres zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych i kosmetologicznych w Polsce nie jest ograniczony poprzez zapisy prawne. Jest to kwestia szeroko dyskutowana. Tym bardziej konieczne jest zachowanie zdrowego rozsądku. Dotyczy to osoby wykonującej zabieg, jak i poddającej się procedurze, choć główny ciężar spoczywa na tej pierwszej.
W każdym razie należy zwrócić uwagę na znajomość potencjalnych powikłań i umiejętność wyprowadzenia z nich osoby poddanej zabiegowi (zgodnie z zasadą, iż ten, kto wykonywał zabieg, winien zająć się ewentualnymi powikłaniami).
Na korzyść gabinetów kosmetycznych i kosmetologicznych przemawia jednak fakt, że podczas konsultacji i zabiegów klientki znajdują tam spokój i relaks, którego współcześnie tak nam brakuje. Chwila dla siebie, owocująca poprawą samopoczucia jest nieocenioną wartością.
Szczególnie, że powiązania układu nerwowego ze skórą są ścisłe i wzajemne. Tak więc dobrostan psychiczny z pewnością sprzyja utrzymaniu skóry w dobrej kondycji, przyspiesza jej gojenie i zdrowienie. Dowiedz się więcej z artykułu o stresie i problemach skórnych.
Pierwsza wizyta u dermatologa – dlaczego trudno się przełamać?
Z powodu wciąż niskiej, moim zdaniem, świadomości społeczeństwa na temat chorób dermatologicznych osoby cierpiące na nie czują się stygmatyzowane. Dermatozy sprawiają, iż nie żyją one pełnią życia: ograniczają kontakty towarzyskie, a pomimo wysokich kwalifikacji zawodowych trudniej im zdobyć pracę, czasem także ją utrzymać.
Powodem tego nie zawsze są absencje spowodowane np. leczeniem wymagającym hospitalizacji, ale także fakt, iż koledzy nie chcą podawać im ręki czy też – jak zdarzyło się jednej z moich pacjentek – siadać na tym samym krześle z powodu nieuzasadnionej obawy przed zarażeniem się. To sprawia, że pacjenci ze zmianami eksponowanymi na wzrok innych chodzą do dermatologa chętniej.
Dlatego też często tak trudno pójść na pierwszą wizytę u dermatologa. Pacjenci myślą, że jeszcze jest czas, a może zmiany same znikną, a tymczasem zmiany stają się bardziej zaawansowane. Warto uświadamiać innych, że im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym łatwiej my – specjaliści będziemy mogli polepszyć jakość życia pacjentów.