Podstawowym zadaniem kosmetyków jest intensywne działanie pielęgnacyjne. Jednak skuteczność to nie wszystko. Receptury muszą być jednocześnie tak skonstruowane, aby nie powodować podrażnień. Ale to nadal nie koniec. Bo przyjemność ze stosowania kosmetyków czerpiemy dopiero wtedy, jeśli są one skuteczne i bezpieczne, a przy tym przyjemne dla węchu, wzroku i dotyku – czyli gdy dopieszczają nasze zmysły…
Zapach
Do niedawna wiele kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej i alergicznej było kosmetykami bezzapachowymi. A to dlatego, że substancje, z których powstają kompozycje zapachowe, uważa się za niepotrzebny i potencjalnie drażniący dodatek do produktu. I jest w tym wiele prawdy – nie wszystkie składniki kompozycji zapachowych są bezpieczne dla delikatnej skóry. Ale to nie znaczy, że „wrażliwcy” są skazani na kosmetyki pozbawione zapachu. To znaczy jedynie, że trzeba poszukiwać takich rozwiązań, które będą bezpieczne i jednocześnie atrakcyjne (w tym wypadku będą posiadały atrakcyjny zapach) dla posiadaczy skóry delikatnej.
Dobór składników hipoalergicznych zapachu jest bardzo restrykcyjny. Biorąc do ręki krem hipoalergiczny o pięknym aromacie pamiętaj, że ten zapach jest efektem wieloletnich doświadczeń i testów prowadzonych w laboratoriach. Oraz o tym, że specjaliści tak dobrali składniki zapachu, aby nie oddziaływały drażniąco na twoją skórę. Owocuje to tym, że ilość substancji, na bazie których tworzy się kompozycję zapachową, jest bardzo ograniczona, a tym samym wyzwanie dla ich twórców znacząco rośnie. Ale czego się nie robi, abyś z rozkoszą przymknęła powieki, rozkoszując się zapachem twojego ulubionego kremu! ☺
Pamiętaj też, że zanim pachnący produkt trafi w twoje ręce, jest starannie badany pod okiem specjalistów dermatologów na osobach ze skórą alergiczną i wrażliwą. A to wszystko po to, aby stosowanie pachnących kosmetyków było dla twojej skóry bezpieczne.
Kolor
Barwniki dodawane do kosmetyków, podobnie jak kompozycje zapachowe, mogą wywoływać alergie. A jednak niektóre kosmetyki barwi się nie tylko po to, aby kolor kremu w pudełeczku cieszył twoje oko. O ile krem pielęgnacyjny do twarzy może pozostać biały, o tyle specjalistyczne produkty, które mają wyrównać i poprawić koloryt cery czy rozświetlić ją – muszą zawierać substancje działające w ten sposób. Aby osoby z cerą skłonną do podrażnień i alergii nie musiały odmawiać sobie używania kosmetyków uwodzących kolorami – po wieloletnich testach – zaczęto bazować na specjalnych, najwyższej jakości pigmentach. Dodatkowo, barwa w przypadku kosmetyków dla alergików pochodzi od substancji w nim zawartych, takich jak składniki aktywne, ekstrakty roślinne czy oleje. Wybieraj zatem kosmetyki świadomie ze sklepowej półki i bez obaw dodawaj kolorów życiu! ☺
Konsystencja
Konsystencja kosmetyków, zwłaszcza kremów i balsamów, ma olbrzymi wpływ na przyjemność, jaką czerpie się z ich stosowania. Przypomnij sobie, jak wielką irytację odczuwasz, kiedy krem zamiast dobrze wchłonąć się w skórę, zostawia na niej lepki film lub brudzi ubrania. Dobrej jakości preparat hipoalergiczny powinien skutecznie chronić twoją skórę – to fakt – ale nie musi dziać się to poprzez jej niekomfortowe „oblepianie”. Nie ma już powodu, aby istniał kompromis pomiędzy działaniem a wchłanianiem preparatu. Ważne jest, aby produkt szybko się wchłaniał i jednocześnie pozostawiał niewyczuwalną zewnętrzną warstwę, która jest niezbędna, aby zabezpieczyć delikatną skórę przed nadmiernym wysychaniem oraz szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, gorące powietrze czy zanieczyszczenia, ale nie powoduje dyskomfortu.
Trwałość
Preparaty pielęgnacyjne czy upiększające nie muszą zawierać substancji konserwujących, które mogłyby spowodować podrażnienia skóry. Jednak kosmetyk całkowicie pozbawiony konserwantów nie będzie kosmetykiem bezpiecznym. Wyobraź sobie, ile drobnoustrojów wprowadzasz na palcu do pojemnika z kremem. Czy naprawdę chcesz założyć tam hodowlę grzybów lub bakterii i regularnie aplikować je na swoją skórę? A może planujesz każdy kosmetyk przechowywać w lodówce i zużywać w przeciągu 14 dni, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo? Aby zaoszczędzić ci podobnych dylematów do kosmetyków dodaje się konserwanty – w przypadku dobrych kosmetyków hipoalergicznych są to najmniejsze działające stężenia. To zapewnia wygodę ich stosowania, a równocześnie jest bezpieczne dla cery wrażliwej. Efekt bezpieczeństwa zwiększa się m.in. umieszczając preparaty w opakowaniach z pompką, w tubkach czy „air less’ach”. Tak – takie opakowania to nie tylko wygodna aplikacja optymalnych ilości kosmetyku, ale także pewność, że do minimum zmniejszamy jego kontakt ze środowiskiem zewnętrznym i będzie on „nietknięty” przez kurz i dobrze zabezpieczony przed światłem, wilgocią czy powietrzem.
Testy, testy i jeszcze raz testy
Testy alergiczne przeprowadza się punktowo na skórze pleców i odrzuca te substancje i produkty, które wywołują choćby najmniejszą zmianę na skórze.
Jak widzisz troska o zadowolenie konsumenta nie polega wyłącznie na wyeliminowaniu tego, co może szkodzić skórze wrażliwej i alergicznej, ale także na znajdowaniu takich rozwiązań, które połączą przyjemność ze skutecznością. Jak się do tego dochodzi? Przede wszystkim jest to wynikiem wielu lat prac laboratoryjnych – testowaniem poszczególnych substancji, ich połączeń, szukaniem alternatyw dla substancji drażniących, testowaniem na osobach ze skórą alergiczną. To ostatnie odbywa się w ośrodkach naukowych pod okiem lekarzy dermatologów. Testy alergiczne przeprowadza się punktowo na skórze pleców i odrzuca te substancje i produkty, które wywołują choćby najmniejszą zmianę na skórze. Poza typowo dermatologicznymi prowadzi się także testy skuteczności. Dany produkt nanosi się na dedykowany obszar skóry i ocenia jego skuteczność. Dopiero produkt o potwierdzonych właściwościach hipoalergicznych i o potwierdzonej skuteczności wprowadza się na rynek.
Podsumowując – w dobrych kosmetykach dla skóry wrażliwej czy alergicznej nie może być kompromisu pomiędzy bezpieczeństwem a przyjemnością z ich stosowania. Z niczego nie musisz rezygnować, a zyskujesz pewność, że działasz mądrze i świadomie.
A dla ciebie – które właściwości kosmetyków są najważniejsze?