Napary z ziół towarzyszą człowiekowi od wieków. W medycynie ludowej mieszanki ziołowe były stosowane w leczeniu wielu różnych chorób. Przy dzisiejszym, wysokim poziomie rozwoju medycyny, zioła kojarzą się bardziej z leczeniem alternatywnym, często na pograniczu zdrowego rozsądku. A przecież, pijąc zieloną herbatę, czy to dla smaku, czy w celu oczyszczania organizmu, zażywasz naparu z rośliny. Podobnie napary z ziół – mogą ci posmakować, a przy tym wzmocnić organizm. I nie ma w tym nic szarlatańskiego. Aby się o tym przekonać, poznaj właściwości kilku wybranych ziół.
Czystek
Wzmacnia i oczyszcza organizm. Zawiera więcej polifenoli niż zielona herbata, które walczą z wolnymi rodnikami i łagodzą stany zapalne. Ponadto czystek ma udokumentowane badaniami klinicznymi działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Działa pozytywnie na drogi oddechowe, możesz więc pić go profilaktycznie, aby ochronić się przed przeziębieniem. Możesz również sięgać po czystek w okresie pylenia roślin – pity regularnie doskonale zmniejsza objawy alergii. Jak zaparzać czystek? Jedną łyżeczkę suszu zalej gorącą wodą, zaparzaj pod przykryciem przez 5-8 minut, a następnie odcedź. Tę samą porcję możesz zaparzać kilka razy 🙂
Pokrzywa na pewno kojarzy ci się ze wzmocnieniem włosów i paznokci, szczególnie w okresie przesilenia wiosennego. I słusznie, ale nasza zwyczajna pokrzywa ma znacznie więcej niezwykłych właściwości.
Niedoceniana pokrzywa
Na pewno kojarzy ci się ze wzmocnieniem włosów i paznokci, szczególnie w okresie przesilenia wiosennego. I słusznie, ale nasza zwyczajna pokrzywa ma znacznie więcej niezwykłych właściwości. Liście pokrzywy zawierają duże ilości żelaza i kwasu foliowego, dlatego przy występowaniu anemii zaleca się picie soku przygotowanego właśnie z liści tej rośliny. Pokrzywa wspomaga również układ trawienny, łagodzi nieżyt żołądka, zmniejsza ból w chorobach reumatycznych. Ma też zdolności przeciwalergiczne. Jej zalety można długo mnożyć, dlatego jest moim faworytem wśród ziołowych “superfoods”. Jeśli jesteś odważna możesz przygotowywać koktajle lub pesto z młodych liści pokrzywy. Ale herbata pokrzywowa również spełni swoje zadanie.
Kolejne „superrośliny” to nie do końca zioła, ponieważ ich niezwykłe właściwości kryją się w korzeniu. Mam na myśli peruwiańską Macę i indyjską Ashwagandę.
Maca peruwiańska
Maca to roślina korzeniowa, która jest spożywana przez Peruwiańczyków jako warzywo. Występuje w trzech głównych odmianach: Maca czarna, czerwona oraz żółta. Korzeń czarny i czerwony mają dobroczynny wpływ na płodność – poprawiają bowiem libido, tak kobiet, jak i mężczyzn. Chociaż wielu badaczy podkreśla, że jest to raczej efekt placebo. Natomiast do całkowicie potwierdzonych właściwości korzenia Maca należy wspomaganie układu odpornościowego, a także poprawa sprawności umysłowej i fizycznej, w czym najlepiej sprawdza się odmiana żółta. Z uwagi na jej działanie pobudzające potrawy i napoje z dodatkiem Maci spożywaj w godzinach przedpołudniowych. Sproszkowany korzeń możesz dodawać do jogurtu, sałatek oraz do koktajli. Albo też rozpuszczać w wodzie i wypijać rano przed posiłkiem.
Ashwaganda indyjska
Ashwaganda to w naturze krzew sięgający 150 cm. Cenne właściwości mają zarówno jego korzenie, jak i owoce. Jednak w Polsce dostępne są jedynie preparaty z korzenia (mielonego lub krojonego). Ashwaganda jest znana z działania przeciwstresowego, a wręcz antydepresyjnego. Polecana jest osobom przemęczonym lub pracującym umysłowo. A zatem jeśli żyjesz intensywnie i potrzebujesz wzmocnienia, to po pierwsze zwolnij, a po drugie – sięgnij po Ashwagandę. Co ważne, jej spożywacie nie powoduje senności, za to poprawia koncentrację oraz pamięć.