Śledząc trendy dietetyczne, na pewno natknęłaś się na diety oczyszczające. Ich stosowanie zaleca się wiosną lub latem. Czy rzeczywiście regularny detoks jest wskazany? Jeśli tak, to jak go mądrze przeprowadzić?
Zapewne systematycznie formatujesz swój komputer, robisz przegląd samochodu czy rozmrażasz zamrażarkę. Wszystko po to, by urządzenie sprawnie działało przez kolejne lata. A przecież ludzki organizm jest bardziej skomplikowany niż samochód czy lodówka. Nie powinno więc nikogo dziwić, że regularne oczyszczanie ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie znajdujących się w nim organów i układów. Przeprowadzony w rozważny sposób detoks nie tylko usprawni pracę przewodu pokarmowego oraz skóry, ale też poprawi jej wygląd, zdecydowanie polepszy twoje samopoczucie i doda energii.
Koktajle i lekkie dania
Wiele osób stroni od diety oczyszczającej organizm, która kojarzy im się z głodem i wyrzeczeniami. Owszem, istnieją przepisy na detoks oparte wyłącznie o soki warzywne i owocowe. Jednak z własnej praktyki wiem, że oczyszczanie bez głodówki – pełne nowych smaków, przypraw i aromatów – naprawdę istnieje! Zaciekawiona? Koniecznie przekonaj się sama, jak działa detoks oparty o koktajle mleczno-owocowe i owocowo-warzywne oraz o lekkie dania na bazie zbóż i warzyw. Właśnie w ten sposób można uniknąć osłabienia i zmęczenia, które często towarzyszą typowemu oczyszczaniu.
Koktajle powinny składać się z warzyw, owoców, orzechów, tłoczonych na zimno olejów i fermentowanego nabiału, a ciepły posiłek w ciągu dnia – zawierać kaszę, gotowane lub surowe warzywa oraz nasiona roślin strączkowych. W tym czasie nie spożywaj mięsa, jaj, serów żółtych, śmietany oraz oczywiście wszelkiego rodzaju przetworzonych produktów.
Co zyskujesz?
Bardzo wiele. Duża dawka witamin, składników mineralnych i substancji aktywnych, takich jak flawonoidy czy polifenole, pomaga wzmocnić każdą komórkę organizmu. Duża ilość płynów wpływa na oczyszczenie wątroby, błonnik doskonale udrażnia jelita, zielone i czerwone koktajle dotleniają skórę. Siedem dni detoksykacji z pewnością doda ci sił, energii i ukoi umysł.
Po tygodniowym detoksie pamiętaj o okresie wyprowadzenia z oczyszczania i tzw. stabilizacji. Należy wówczas stopniowo dodawać do codziennej diety „zakazane” produkty i przechodzić od posiłków płynnych do stałych. W okresie tym staraj się spożywać ilości jedzenia odpowiednie dla ciebie (nie należy się przejadać ani też głodzić), przestrzegaj regularności posiłków i pamiętaj o płynach.
Zrób prezent skórze
Brak słońca w zimie, zła dieta, brak snu – to czynniki, które sprawiają, że cera jest szara i matowa, z różnymi niedoskonałościami w postaci krost i pryszczy. Gdy zabierasz się za jej oczyszczanie, pamiętaj o jednej rzeczy. Organizm wraz z potem będzie wydalał zalegające substancje i dlatego na początku detoksykacji stan twojej cery może się pogorszyć. Ale nie poddawaj się, to tylko chwilowe. Wraz z kolejnym dniem i porcją antyoksydantów odzyskasz witalność i gładkość skóry.
Praktyczne wskazówki
Najlepiej zacznij od koktajli z owoców i warzyw – od tych które lubisz lub na które akurat jest sezon. Dobrym pomysłem będzie koktajl arbuzowo-malinowy z nutą mięty lub miks melonowo-nektarynkowy na mleku kokosowym. Jeśli jesteś fanką zielonych smoothie, zmiksuj jarmuż i kiwi z ananasem i bananem. Dobrze jest podczas detoksu spożywać dużą ilość warzyw, gdyż nie zawierają one tyle fruktozy, co owoce. Spróbuj więc koktajlu ze szpinakiem, selerem naciowym i jabłkiem lub smoothie z papryki, awokado i marchewki z dodatkiem pomarańczy. Pamiętaj też, aby do każdego koktajlu dodać porcję tłuszczu w postaci orzechów, nasion chia, oleju lnianego lub awokado – niektóre witaminy rozpuszczają się tylko w tłuszczach.
Wypróbuj te przepisy!
Włoski koktajl pomidorowy
- 1 duży pomidor
- 2 łodygi selera naciowego
- 1 łyżka oleju lnianego
- 1 mała papryka czerwona
- 1 łyżeczka pestek dyni
- 1 szklanka wody
- 2 łyżki soku z cytryny
- kilka listków bazylii
Wszystkie składniki dokładnie zmiksuj blenderem.
Zielony miks ze szpinaku, marchewki i pomarańczy
- 1 garść szpinaku
- 1 duża marchewka
- 1/2 pomarańczy
- 1 łyżeczka oleju lnianego
- 1 łyżeczka spiruliny w proszku
- kilka sztuk orzechów włoskich
- szczypta cynamonu
- 1 szklanka wody
Marchew ugotuj w niewielkiej ilości wody. Dodaj do reszty składników i dokładnie zmiksuj blenderem.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o oczyszczaniu organizmu, serdecznie zapraszam do kontaktu (TUTAJ).