Jak zapewne wiesz, w trosce o swoją skórę raz na jakiś czas należy wykonać peeling, aby złuszczyć martwy naskórek i aby mógł wytworzyć się nowy. Dotyczy to zarówno twarzy, jak i całego ciała, choć peeling na twarz powinien być zdecydowanie delikatniejszy. Na rynku jest wiele kosmetyków, ale… może warto poeksperymentować z naturalnymi składnikami i samodzielnie przygotować peeling z dodatkiem owoców, miodu, kawy lub jogurtu?
Zalety stosowania peelingów
Regularne stosowanie peelingu ma jeden główny cel: oczyszczenie skóry i usunięcie martwego naskórka. Komórki skóry odbudowują się co 14-28 dni. Jednak jeśli wspomagasz ten proces przez mechaniczne oczyszczanie za pomocą drobinek, odnowa przebiegnie sprawniej 🙂
Peelingi dzielą się na zawierające drobinki ścierające – solne lub cukrowe – oraz enzymatyczne. Sól działa oczyszczająco i dotleniająco, ale peeling cukrowy jest łagodniejszy od solnego. Ponadto drobiny cukru poprawiają mikrokrążenie skóry i przygotowują ją do dalszych zabiegów. Zamiast cukru i soli coraz częściej używa się innych surowców mielonych na proszek: ziaren kawy, migdałów, pestek wiśni, moreli czy płatków owsianych.
Peelingi enzymatyczne działają delikatniej, oczyszczają skórę przy pomocy enzymów i nie wymagają masażu skóry. W domowych warunkach można je przygotować z egzotycznych owoców (np. papai) lub ze sfermentowanych produktów mlecznych.
Peeling na twarz – delikatny i odżywczy
W zależności od typu cery polecane są różne rodzaje peelingu. Cera tłusta trudniej się oczyszcza, nadmiar sebum często zamyka pory i powoduje zmiany skórne. Przy takiej cerze polecane są peelingi ziarniste, które dobrze oczyszczają skórę i zmniejszają pracę gruczołów łojowych.
Jeśli twoja cera jest tłusta, wykonuj peeling 1-2 razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, że cera łojotokowa ma tendencję do trądziku i wówczas peeling ziarnisty będzie podrażniał istniejące zmiany skórne. Jeśli takowe u ciebie występują, lepiej wybierz delikatniejszy peeling, najlepiej enzymatyczny.
Peeling ziarnisty możesz przygotować z cukru/soli i miąższu owoców. Dobrze sprawdzi się ogórek, truskawki czy maliny.
Peeling truskawkowy z miodem
20 g drobnego cukru
10 g miodu
5 g oleju z pestek winogron
5 g truskawek
Truskawki wygnieść widelcem i wymieszać z pozostałymi składnikami. Nałożyć na skórę i delikatnie masować przez 20-30 sekund. Spłukać ciepłą wodą.
Jeżeli masz cerę normalną lub mieszaną, twoja skóra wymaga delikatniejszej pielęgnacji, a zatem peelingi ziarniste muszą być przygotowane z delikatniejszych składników. Jeśli skóra jest szara i zmęczona lepiej użyć takich, które ją rozświetlą, dodadzą energii. Polecane składniki ścierne to zmielone płatki owsiane, kasza manna lub kaszka kukurydziana. Wyrównają koloryt o nadadzą blasku: mąka z ciecierzycy, zmielone siemię lniane, miód, jogurt naturalny albo ziele rumianku. Jeśli masz cerę mieszaną lub normalną, wykonaj peeling raz w tygodniu.
Peeling z płatkami owsianymi i jogurtem
20 g zmielonych płatków owsianych
10 g jogurtu naturalnego
50 g jabłek
szczypta cynamonu
Płatki zalać niewielką ilością wrzątku i odstawić, następnie wymieszać z jogurtem, jabłkiem startym na drobnej tarce i cynamonem. Papkę nałożyć na twarz i pozostawić na 5 minut. Następnie delikatnie wmasować w twarz i zmyć letnią wodą.
Peeling z mąki z ciecierzycy
20 g mąki z ciecierzycy
10 g mmielonego siemienia lnianego
20 g jogurtu naturalnego
10 g miodu
Składniki dokładnie wymieszać, w razie potrzeby dodać łyżeczkę oleju z pestek winogron lub wody. Papkę nałożyć na twarz i pozostawić na 5 minut. Następnie delikatnie wmasować w twarz i zmyć letnią wodą.
Cera sucha, wrażliwa i naczynkowa często w ogóle nie toleruje peelingów, ponieważ ma dużą skłonność do podrażnień. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką takiej cery, sięgaj po peeling enzymatyczny lub maskę oczyszczającą. Unikaj wcierania składników maski w skórę, tylko delikatnie wmasuj i pozostaw na ok. 10 minut.
Peeling enzymatyczny z papai
100 g papai
50 g banana
10 g miodu
Składniki wygnieść widelcem lub zmiksować i nałożyć na skórę. Pozostawić 10 minut, po czym spłukać letnią wodą.
Odżywcza maska z banana i żółtka
100 g banana
1 szt. żółtka kurzego
10 g miodu
Banana wygnieść i wymieszać z żółtkiem oraz miodem. Pozostawić na skórze ok. 10-15 minut i spłukać letnią wodą.
Peeling na ciało – ziarnisty i natłuszczający
Peeling przeznaczony do skóry całego ciała powinien być gruboziarnisty. Drobinki brązowego cukru, soli lub kawy pomogą wygładzić skórę, szczególnie na stopach, kolanach i łokciach. Peeling kawowy ma właściwości ujędrniające i antycellulitowe.
Peeling ziarnisty możesz przygotować z cukru/soli i miąższu owoców. Dobrze sprawdzi się ogórek, truskawki czy maliny
Regularnie wykonywany poprawia krążenie. Pamiętaj jednak, że ważny jest kierunek masażu – zaczynaj od stóp i kieruj się w górę ciała do tułowia, rąk i szyi. Aby peeling dobrze się rozprowadzał, wymieszaj składniki ścierające z olejem kokosowym, jojoba, awokado lub ciepłą oliwą z oliwek.
Czas peelingu to również moment relaksu dla twojego ciała 🙂 Dodaj do mieszaniny ulubionego olejku eterycznego, który pozostawi piękny zapach.
Ujędrniający peeling kawowy
20 g zmielonej kawy (po zaparzeniu)
15 g oleju kokosowego
10 g soli himalajskiej
szczypta cynamonu lub kropla olejku cynamonowego
Składniki dokładnie wymieszać ze sobą i wmasować w skórę (od stóp w kierunku szyi). Dokładnie spłukać ciepłą wodą.
Oczyszczający peeling z bananem
20 g soli himalajskiej
100 g banana
30 g oleju jojoba
kilka kropli oleju eterycznego. np. grejpfrutowego, pomarańczowego lub różanego
Banana wygnieść widelcem, dodać pozostałe składniki i wmasować w skórę.