Mogłaś nie mieć w swojej kosmetyczce kremu tłustego, ochronnego czy przeciwzmarszczkowego, ale na pewno zawsze był tam krem nawilżający. Całkiem słusznie, bo nawilżanie to podstawa zachowania młodego wyglądu skóry. I to niezależnie od wieku.
Dlaczego skóra tak bardzo potrzebuje nawilżania?
Komórki skórne zawierają aż 30% wody zmagazynowanej w całym organizmie człowieka. To właśnie woda jest kluczowa, aby mogły one prawidłowo funkcjonować. Poziom nawodnienia wpływa na właściwości skóry. Jeśli wody jest wystarczająco dużo, skóra pozostaje sprężysta, jędrna, elastyczna i zachowuje młody wygląd. Niedostatek wody upośledza procesy regeneracyjne, skóra traci jędrność i elastyczność, a w konsekwencji pojawiają się zmarszczki. Jednym słowem – skóra zaczyna się starzeć. Ale starzenie to nie jedyny proces, który uruchamia się kiedy skórze brakuje wody.
Zapewne słyszałaś o płaszczu hydrolipidowym, który jest zewnętrzną warstwą pokrywającą skórę. Niedostateczna ilość wody powoduje, że płaszcz traci szczelność. Aby wypełnić powstające luki pobierana jest woda z głębszych warstw skóry. Do płaszcza hydrolipidowego migruje więc woda, która w normalnym układzie zostałaby wykorzystana m.in. do utworzenia włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiedzialnych za sprężystość i właściwe napięcie skóry. Dlatego tak ważne jest zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia, pozwalającego zachować szczelność płaszcza hydrolipidowego chroniącego naskórek. Tylko wtedy woda związana w głębszych warstwach skóry wywiązuje się z powierzonych jej zadań, zamiast podążać na ratunek naskórkowi.
Jakie czynniki powodują przesuszenie skóry?
Niestety, tym co najbardziej wysusza skórę jest… upływający czas. Już po 25-tym roku życia zwalniają procesy regeneracyjne w naskórku, włókna elastyny tracą swoją sprężystość. Stopniowo zmniejsza się produkcja kolagenu, a także kwasu hialuronowego wiążącego wodę w skórze. Skóra staje się mniej elastyczna, a woda łatwiej z niej paruje. Z wiekiem skóra ma wieczny deficyt wody skutkujący utratą jędrności. A jeśli skóra nie jest jędrna, pojawiają się na niej zmarszczki.
Tym co najbardziej wysusza skórę jest upływający czas.
Do wysuszenia skóry przyczyniają się również czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, słońce, mróz, niska wilgotność powietrza w ogrzewanych czy klimatyzowanych pomieszczeniach. Wpływ na przesuszenie skóry ma też niedostateczne spożycie wody. Dlatego tak ważne jest, aby wypijać przynajmniej 1,5 litra wody dziennie (a jeśli trenujesz to nawet 3 litry). Dodatkowo skóra wysycha w wyniku spożywania alkoholu czy palenia papierosów. O ile jesteś w stanie regulować ilość spożywanych płynów czy zrezygnować z używek, o tyle trudno ci będzie uchronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi czy też upływem czasu. Dlatego tak ważne jest systematyczne nawilżanie, czyli aktywne wspomaganie skóry.
Jak stosować preparaty nawilżające?
Przede wszystkim regularnie. Niezależnie od tego, ile masz lat, preparat nawilżający nakładaj co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Ale jeśli w ciągu dnia odczuwasz napięcie skóry (co pewnie zdarza się dość często, jeśli pracujesz w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach) pokremuj skórę ponownie. Preparat nakładaj cienką warstwą. Nie chodzi o to, aby jednorazowo nałożyć dużo kremu, a raczej o to, by powtarzać nawilżanie za każdym razem, gdy skóra wysyła sygnał, że poziom nawilżenia jest niewystarczający.
Nawilżania nie rozpoczyna się od kremowania.
Nawilżania nie rozpoczyna się od kremowania – już na etapie mycia możesz zrezygnować z używania wysuszających detergentów. Zamiast mydeł lepiej sięgnąć po delikatne żele, a po umyciu twarzy żelem i spłukaniu wodą, przetrzeć ją nawilżającym tonikiem. Można też całkowicie zrezygnować z mycia buzi wodą – która w wielu przypadkach również przesusza i podrażnia naskórek – i zastąpić ją płynem micelarnym. Płyn micelarny ma nie tylko właściwości oczyszczające, ale także nawilżające i kojące.
Skóra na każdym etapie twojego życia potrzebuje nawilżenia. Im wcześniej zaczniesz dbać o jej prawidłowe nawilżanie, tym dłużej będziesz cieszyć się pobytem w komnacie o nazwie „Młoda Skóra” i tym później pojawią się pierwsze zmarszczki. Pamiętaj, że trudno się ich pozbyć – dużo łatwiej zapobiegać ich powstawaniu.