Pożegnanie z wakacjami, słońcem i plażą wiąże się często z poczuciem melancholii, psychicznego i fizycznego osłabienia. Również włosy mogą negatywnie zareagować na zmianę pory roku. Na szczęście istnieje wiele sposobów przeciwdziałania ich wypadaniu.
Często mówi się, że jesienne i wiosenne przerzedzenie czupryny to skutek niedoboru witamin. To jednak nie jest cała prawda. Proces ten stanowi raczej opóźnioną reakcję na negatywne oddziaływanie aury. Latem włosy osłabia promieniowanie UV, natomiast zimą – niskie temperatury. Po kilku miesiącach w niekorzystnych warunkach włosy przechodzą w przedwczesny stan katagenu (oderwanie od mieszków włosowych), czego skutkiem jest ich nadmierna utrata, występująca tak wiosną, jak i jesienią.
Latem warto chronić głowę przed promieniowaniem słonecznym z pomocą przewiewnej chustki lub kapelusza. Nakrycie głowy powinno przepuszczać powietrze, gdyż niedotlenienie włosów i skóry głowy, podobnie jak ekspozycja na promieniowanie UV, może również wywołać stan katagenu. Najlepiej, aby chustka czy kapelusz były utrzymane w jasnych kolorach, które znacznie lepiej chronią przed promieniowaniem słonecznym. Warto również pomyśleć o preparatach z filtrem do włosów, zwłaszcza podczas pływania w morzu czy na basenie, gdy zdejmujemy kapelusz. Z kolei zimą dobrze jest zabezpieczać włosy przed negatywnym wpływem mrozu za pomocą czapki – tak jak latem, nakrycie głowy nie powinno być zbyt ciasne, gdyż nasze włosy, aby dobrze funkcjonować, potrzebują powietrza.
Warto pamiętać, że brak odpowiedniej pielęgnacji może w równym stopniu co pogoda, odbijać się niekorzystnie na kondycji włosów. Aby uniknąć przerzedzania, nie ściskajmy ich ciasnymi gumkami – lepiej spinać włosy luźniej, np. za pomocą klamer, splatać je w warkocze czy nosić rozpuszczone. Dobrze jest też suszyć włosy w sposób naturalny lub za pomocą zimnego strumienia powietrza. Gorące powietrze z suszarki doprowadza bowiem do nadmiernego przesuszenia, co również może zaowocować stanem katagenu.
Pamiętajmy ponadto o regularnym stosowaniu odpowiednio dobranych szamponów, odżywek i maseczek na włosy. W trosce o piękną, gęstą czuprynę warto też stosować codziennie kilkuminutowy masaż głowy, który poprawia ukrwienie, a co za tym idzie, odżywia mieszki włosowe. Najlepsze efekty daje masaż z użyciem olejków eterycznych lub innych substancji wzmacniających włosy.
Oczywiście, jeżeli chcesz mieć piękną, bujną czuprynę, powinnaś skupić się nie tylko na pielęgnacji włosów, ale na ogólnej dbałości o swoje zdrowie – stosować zrównoważoną dietę (na włosy szczególnie dobrze wpływa skrzyp, drożdże, oliwa, orzechy, ryby), pamiętać o odpowiednio długim śnie oraz o stosowaniu innych form relaksu.
Długa kąpiel z maseczką na twarzy i włosach oraz z książką w ręce, to najlepszy sposób na regenerację włosów, całego ciała oraz przywrócenie dobrego samopoczucia. Moment luksusu należy się każdej z nas!