Kreska na oku nadal nie wychodzi z mody. Podkreśla spojrzenie, zagęszcza optycznie rzęsy, dopełnia make-up. Na rynku jest mnóstwo produktów, które pozwalają wykonać idealny makijaż oczu, dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się, jak wykonać poprawnie kreskę i który kształt najlepiej do ciebie pasuje.
Dla kogo jest kreska na oku?
Wszystko zależy od sposobu jej namalowania, budowy oka, własnych upodobań. Jeśli masz duże oczy w kształcie migdałów (zazdrościmy), dobrze będę u ciebie wyglądać zarówno delikatne rozblendowanie cienia na górnej powiece, jak i klasyczna kocia kreska.
Z kolei przy małych oczach sprawdzi się kreska – skrzydło. Nie zapomnij też o mocnym wytuszowaniu rzęs (lub przyklejeniu sztucznych) oraz użyciu kredki w odcieniu nude na dolnej linii wodnej.
Jaka kreska na opadającej powiece będzie najlepsza? Tutaj warto kierować się zasadą, aby malować kreskę na otwartym oku. Wtedy dokładnie widać, jak poprowadzić jaskółkę, aby była ona perfekcyjna. Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, poćwicz, malując kształt cieniem do powiek i precyzyjnym pędzelkiem. Chcesz znać więcej trików? Przeczytaj artykuł o makijażu opadającej powieki.
Przy okrągłych oczach świetnie będzie wyglądać kreska malowana od połowy oka. Możesz posłużyć się niemal każdym eyelinerem: w pisaku, w kałamarzu czy w słoiczku z cienkim pędzelkiem.
Rodzaje eyelinerów
Zanim jednak przystąpisz do treningów, wybierz odpowiedni produkt.
- Eyeliner w kałamarzu – nie wysycha, ma zazwyczaj intensywny kolor, a do tego sporo takich produktów cechuje trwałość. Na rynku znajdziemy zarówno eyelinery w kałamarzu z gąbką, jak i z klasycznym pędzelkiem. Chociaż wymaga trochę wprawy, efekt jest zachwycający. Sprawdź eyeliner w płynie AA Wings of Color.
- Eyeliner w pisaku – doskonały dla początkujących. Dobrze się go trzyma w dłoni i ułatwia robienie precyzyjnych, nawet bardzo cienkich kresek. Z takim narzędziem jak eyeliner w pisaku AA Wings of Color idealna „jaskółka” to tylko kwestia czasu.
- Eyeliner w słoiczku – ma on zazwyczaj bardzo gęstą konsystencję i nakłada się go pędzelkiem. Można to robić zarówno tym dołączonym do zestawy (jeśli taki jest), jak i swoim pędzelkiem. To zaleta, ponieważ grubość kreski zależy od tego, jakiego narzędzia użyjesz.
- Eyeliner w sztyfcie – nadaje się do zagęszczania linii rzęs i rozcierania. Niestety trudno nim namalować precyzyjne i cienkie kreski.
Jak zrobić kreskę kredką?
Ważnym etapem jest wybór produktu. Na rynku jest cała gama kosmetyków, tylko który wybrać? Najprostsza odpowiedź to: wybierz produkt dostosowany do swoich możliwości i umiejętności makijażowych.
O ile wybierając kredkę czy cień stosunkowo łatwo możemy nanosić poprawki, o tyle eyeliner wymaga pewnej ręki i większej wprawy w rysowaniu prostych linii. Kredka, cień naniesiony płaskim pędzelkiem czy pomada (eyeliner w żelu), to produkty, które warto wybrać na początek przygody z kreską. Kosmetyki te zastygają na powiece znacznie wolniej, więc możliwa jest korekta.
Dają nam też możliwość uzyskania, nie tylko graficznych linii, ale także efektu przydymionej, miękkiej kreski. Wystarczy narysowaną linię delikatnie rozblendować pędzelkiem, aby nasze spojrzenie było bardziej miękkie. Takie rozwiązania odmłodzą też dojrzałe oko, zwłaszcza kiedy zrezygnujemy z czerni na rzecz grafitu czy brązu.
Wybierz produkt dostosowany do swoich możliwości i umiejętności makijażowych.
Jak zrobić kreskę eyelinerem?
Eyeliner w klasycznym pędzelku, czy w pisaku daje nam efekt graficzny. Wymaga nieco więcej wprawy i umiejętności, ponieważ bardzo szybko zastyga na powiece, co utrudnia nanoszenie poprawek.
Pięknie wygląda czarna kreska nawiązująca do trendów lat 60, prawda? Może być ona doskonałym akcentem do takiej stylizacji. Warto próbować, ponieważ systematyczny trening czyni mistrza.
Kreska eyelinerem krok po kroku
- Podpowiedź dla początkujących: narysuj najpierw „kontur” kreski cieniem, a dopiero w potem nałóż na taką kreskę eyeliner.
- Pomaga też podparcie łokcia i ustabilizowanie dłoni, aby nie drżała nam ręka.
- Sprawdza się też spokojne narysowanie linii wzdłuż zamkniętej powieki, aż do zewnętrznego kącika oka.
- Następnie otwieramy oko i już w pełni kontrolując dorysowujemy linię w zewnętrznym kąciku, wyciągając ją w kierunku skroni. Powinna być ona kontynuacją linii wodnej dolnej powieki.
Kształt, grubość, a także kolor kreski dobieramy do kształtu naszego oka, typu urody oraz okoliczności, w których makijaż będzie prezentowany. W makijażu dziennym bardziej sprawdza się kreska delikatna, przydymiona w kolorach brązu, grafitu, szarości, granatu.
Na wieczór możemy pozwolić sobie na głęboką czerń i bardziej wyraziste linie. Warto jednak pamiętać, że dokładnie obrysowane czarną kreską oko będzie optycznie pomniejszone. Dlatego w takiej sytuacji lepiej czarną kreskę delikatnie rozetrzeć.
Jeszcze kilka słów o linii wodnej dolnej powieki. Jeśli zależy nam na odświeżeniu zmęczonego spojrzenia lub optycznym powiększeniu oka nałóżmy na nią kredkę w kolorze cielistym.
Odrobinę rozświetlenia w wewnętrznych kącikach może natomiast poza rozjaśnieniem spojrzenia skorygować efekt oczu blisko osadzonych. Spróbuj narysować kreskę na oku i podziel się z nami efektem!