Ciąża to czas wielkiej radości związanej z perspektywą wydania na świat nowego człowieka. To czas oczekiwania na szczęście. Czas szczególny dla każdej kobiety. Owszem, wiąże się on z wieloma uciążliwościami. Świadczy o tym nawet wspólny rdzeń językowy: ciąża i uciążliwości. Poznanie i zrozumienie tych uciążliwości jest kluczem do tego, aby przeżyć ten okres radośnie i bez obaw.
Perspektywa pojawienia się rozstępów to jedna z wielu bolączek ciężarnych kobiet. Prowadzą do nich zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie, jak i fizyczna metamorfoza ciała. Recepta jest dość oczywista: najlepiej zapobiegać. Ale jak to zrobić? Najpierw trzeba poznać wroga.
Skąd się biorą?
Skóra właściwa, a dokładniej będąca jej częścią tkanka łączna, zawiera włókna kolagenu i elastyny. Są to ważne dla kondycji skóry białka produkowane przez komórki o nazwie fibroblasty. Przyczyną powstawania rozstępów jest nadmierne rozciąganie skóry, kiedy włókna te ulegają zerwaniu. Wprawdzie ubytki w skórze są w naturalny sposób zastępowane nowymi włóknami, pozostają jednak charakterystyczne zagłębienia, czyli właśnie rozstępy.
Ale uwaga! Jest i dobra wiadomość: mocne włókna wytrzymają więcej. Fibroblasty wytworzą włókna dobrej jakości, kiedy organizm będzie odpowiednio zaopatrzony w witaminy A, E, PP, B5 oraz cynk, krzem i proteiny. Reszty dopełni aktywność fizyczna, brak stresu, jak i odpowiednia pielęgnacja skóry.
Ryzyko pojawienia się rozstępów da się znacznie ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować.
Jak je rozpoznać?
Rozstępy występują najczęściej na skórze ud, bioder i pośladków, a także w okolicach stawów kolanowych i barkowych. Jednak u kobiet w ciąży pojawiają się zwykle na brzuchu i na piersiach. Ułożenie rozstępów jest prostopadłe do kierunku rozciągania się skóry.
Pierwszą oznaką tworzenia się rozstępów bywa uczucie napięcia i swędzenie, ale proces ten może też przebiegać bezobjawowo. Warto dokładnie obserwować stan skóry, żeby jak najszybciej zareagować, ponieważ można je również rozpoznać po wyglądzie.
W fazie zapalnej, która trwa nawet do sześciu miesięcy, rozstępy mają kolor różowy, a nawet sinoczerwony. Są to pasma o długości od kilku do kilkunastu centymetrów i od pół do czterech centymetrów szerokości. Skóra w tych miejscach sprawia wrażenie uniesionej i lekko nabrzmiałej.
W fazie zanikowej zmiany bledną, przybierając kolor jaśniejszy od otaczającej skóry (perłowobiały). W newralgicznych miejscach staje się ona zapadnięta i delikatnie pomarszczona.
Jak zapobiegać?
Ryzyko pojawienia się rozstępów da się znacznie ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować. Wczesne rozpoczęcie i systematyczne stosowanie odpowiednich preparatów (najlepiej już od pierwszego trymestru ciąży) to najlepszy sposób na ich uniknięcie. Odpowiednio dobrane kosmetyki wpłyną na poprawę elastyczności skóry, którą należy nawilżać, aby stymulować odnowę komórkową. Wszystko to ma sprawić, że skóra będzie bardziej odporna na rozciąganie.
Warto stosować preparaty zawierające hydroksyprolinę. Substancja ta jest jednym z głównych składników włókien kolagenowych i elastynowych. Wzmacnia je, pobudza tworzenie nowych. W efekcie skóra staje się bardziej elastyczna. Równie wartościowe są ekstrakty z Centella asiatica. Te bogate w fitoestrogeny związki pobudzają syntezę kolagenu, usprawniają mikrokrążenie i działają przeciwobrzękowo.
Można też sięgnąć po masła i oleje roślinne, które mocno nawilżą skórę i dostarczą jej związków lipidowych. Zbawienny wpływ mają również wyciągi z soi, które zawierają fitoestrogeny, działające przeciwzapalnie, a także pobudzające syntezę kolagenu i elastyny. Regeneracji włókien sprzyjać będą Perspektywa pojawienia się rozstępów to jedna z wielu bolączek ciężarnych kobiet. Prowadzą do nich zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie, jak i fizyczna metamorfoza ciała. Recepta jest dość oczywista: najlepiej zapobiegać. Ale jak to zrobić? Najpierw trzeba poznać wroga.
Co, jeśli już się pojawią?
Niestety, ale żeby się pozbyć sama pielęgnacja skóry nie wystarczy. Można jednak zmniejszyć widoczność rozstępów, o ile zareaguje się jeszcze w fazie zapalnej. Pomocne będą preparaty stymulujące produkcję kolagenu i elastyny, które wspomogą regenerację tkanek. Warto wtedy sięgnąć po produkty dedykowane na rozstępy, które poprawią koloryt skóry, a także jej fakturę.
Jednak, by całkowicie usunąć rozstępy niezbędne będzie podjęcie bardziej inwazyjnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, takich jak laseroterapia, fototerapia, mezoterapia, peelingi chemiczne i inne. Dlatego, będąc w ciąży, stosuj odpowiednią dietę i pielęgnację zawczasu.